Back to top

Niekoľko tipov pre inštaláciu EPDM a TPO v chladnom počasí

Zima prichádza! Aj keď je stále možné vykonávať strešné práce, pri práci v chladnom počasí je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí.

1. Zohrejte sa! Zdá sa zrejmé, ale uistite sa, že ste dobre chránení pred chladom. Škandinávske tvrdenie hovorí: „Neexistuje nič také ako zlé počasie, iba nevhodné oblečenie“.

2. Bezpečnosť predovšetkým. Riziko nehôd sa zvyšuje v chladnom počasí v dôsledku ľadu, snehu, menšieho denného svetla atď. Pri chôdzi na streche by sa preto mala venovať zvýšená pozornosť.

3. Ako zistiť, kedy je na strechu príliš chladno? Ak sú teploty nižšie ako 4 ° C alebo ak je na streche veľa snehu alebo ľadu, buďte opatrní a postupujte podľa nižšie uvedených odporúčaní.

4. Membránové/Fóliové panely EPDM a TPO sa zvyčajne nechajú  zrelaxovať do 15 minút od ich rozbalenia. Aplikácia pri chladnom počasí predlžuje túto čakaciu dobu. Ak sú v membráne prítomné záhyby, bude ich vyrovnanie trvať dlhšie.

5. TPO fólie sa stávajú tuhšími pri nízkych teplotách. Aby ste im pomohli rýchlejšie sa vyrovnať, odstráňte vonkajší obal a rolku nechajte na slnečnom svetle čo najdlhšie. To umožní, aby tmavšia spodná vrstva membrány absorbovala čo najviac tepla a zvýšila sa flexibilita membrány.

6. Chladné teploty menia fyzikálne vlastnosti lepidiel, tesniacich tmelov, primer-ov a náterov. Na udržanie použiteľných teplôt sú potrebné teplé skladovacie priestory (pri izbovej teplote). Množstvo materiálu privedeného na strechu by malo byť obmedzené a udržiavané v izolovaných boxoch, prípadne s vnútorným zdrojom tepla.

7. Ak sú tekuté materiály studené, zvyšuje sa ich viskozita, čo môže spôsobiť oddelenie rozpúšťadiel a pevných látok. Toto oddelenie môže sťažiť miešanie a aplikáciu. Lepidlá prineste na strechu 1 až 4 hodiny pred aplikáciou.

8. Časy zasychania lepidiel, penetračných náterov a tesniacich tmelov závisia od okolitých podmienok. Chladné počasie predĺži ich čas schnutia. Ak chcete skontrolovať správnu suchosť, vykonajte testy „touch-push“ a dotknite sa povrchu fólie suchým prstom. 

9. V chladnom počasí je riziko kondenzácie vysoké. Pri TPO fóliách sa odporúča urobiť testovací spoj na určenie vhodnosti zvárania. Pred aplikáciou musia byť povrchy suché.

10. Ak je príliš chladno na prácu na streche, prečo sa nepripojiť k niektorému z našich seminárov? Zimná sezóna je ideálna na vyleštenie vašich schopností a zručností pre inštaláciu našich produktov.