Back to top

Vysielač Jěšted - národná kultúrna pamiatka a dedičstvo UNESCO

Hotel a televízny vysielač na Ještědu je stavba v tvare jednodielneho rotačného hyperboloidu, postavená v rokoch 1966 až 1973 na vrchole hory Ještěd pri Liberci. Je vysoká takmer 100 metrov s kruhovým pôdorysom s priemerom 33 metrov. Jej autorom je architekt Karel Hubáček, ktorému so statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnútorných priestorov Otakar Binar. Pred vybudovaním súčastného hotela stával na vrchole hory od polovice 19. storočia hotel, v blízkosti ktorého bol na začiatku 20. storočia, s ohľadom na záujem turistov vybudovaný ďalší. Stavby boli z dreva a obe v šesťdesiatych rokoch 20. storočia zhoreli.

Stavba, ktorej silueta sa objavuje v znaku mesta kraja, je orientačným bodom a dominantou celého okolia. Objekt je od roku 1998 kultúrnou pamiatkou, od začiatku roka 2006 dokonca národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2007 je uvedený v zozname kultúrnych hodnôt Českej republiky, z ktorého sú vyberané stavby navrhovanej k zaradeniu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Od roku 1973 tvorila biela EPDM fólia hlavnú hydroizolačnú vrstvu tejto monumentálnej stavby. Po 40. rokoch v roku 2011 počas celkovej rekonštrukcie sa vymenila aj EPDM membrána a spoločnosť Firestone tu navrhla bielu EcoWhite EPDM membránu plnoplošne nalepenú na pôvodné sklolaminátové dosky. Zachoval sa tým pôvodný vzhľad stavby a hotel dostal novú strechu , ktorá sa tu bude čnieť najbližších minimálne 40 rokov.