Back to top

Prvá strecha UltraPly™ TPO v Európe - aj po viac ako 20 rokoch stále silná a v dobrej kondícii

Membrána: Firestone UltraPly™ TPO 1,1 mm
Plocha: 12 500 m²
Ukončenie projektu: 1999
Druh projektu: novostavba

Prvý projekt zastrešenia Firestone UltraPly ™ TPO v Európe bol nainštalovaný v roku 1999 na výrobnom mieste spoločnosti Volkswagen v Španielsku. Na oceľovú konštrukciu bolo mechanicky ukotvených okolo 12 500 m², 1,1 mm hrubej bielej membrány UltraPly ™ TPO.

O dvadsať rokov neskôr požiadal majiteľ budovy spoločnosť Firestone, aby vyhodnotili zvyškovú životnosť strechy, aby mohli v prípade potreby začať plánovať rekonštrukciu. Na základe tejto žiadosti sa v júli 2019 odobrali vzorky membrány z miesta strechy a poslali sa do rôznych laboratórií na hĺbkovú chemickú a fyzikálnu analýzu. Táto interná štúdia odhalila, že dokonca aj po všetkých tých rokoch bol strešný systém UltraPly™ TPO stále vo veľmi dobrom stave.

Membrána nevykazovala žiadne praskliny ani stratu hrúbky, a to ani po 20 rokoch expozície v jednom z európskych regiónov s najvyššou úrovňou UV. Došlo k určitej oxidácii TPO polyméru, ale ďaleko pod kritickou úrovňou.

Membrána stále vykazovala veľmi dobrú flexibilitu pri nízkych teplotách a mala veľmi dobrú mechanickú pevnosť vďaka svojej špeciálnej polyesterovej výstuži. Taktiež zostala ľahko zvárateľná; Dodávateľ zastrešenia bol ohromený tým, aké ľahké bolo opraviť oblasť odkiaľ sme vzali vzorky na rozbor.

Po niekoľkých rokoch expozície obklopenej vzduchovými extraktormi membrána samozrejme nebola príliš čistá, ale po jednoduchom umytí bola pôvodná reflexná biela farba späť.

Po tejto štúdii sa majiteľovi budovy navrhlo, aby v nadchádzajúcich rokoch Firestone pravidelne vykonával strešnú kontrolu, aby vyhodnotil jej stav a zadefinoval všetky potrebné ďalšie kroky.

Recept na úspech:
Reflexné termoplastické (TPO) membrány sú jednou z najrýchlejšie rastúcich jednovrstvových strešných membrán na súčasnom trhu. Nie všetky membrány TPO sú však rovnaké. Vysokokvalitný TPO systém má v konečnom dôsledku korene v dobrej chémii. Tuhá receptúra ​​je nevyhnutná pre navrhovanie polyméru, ktorý vydrží UV žiarenie, tepelné starnutie a dosiahnutie požadovaných fyzikálnych vlastností.

Zloženie membrány Firestone UltraPly™ TPO sa nezmenilo od roku 1996, keď bola prvýkrát nainštalovaná v Las Vegas (USA), čo je projekt, ktorý je stále v dobrom stave. Neobsahuje žiadne zmäkčovadlá, chlór ani ťažké kovy.

Strešná fólia UltraPly™ TPO sa vyrába v zariadení s certifikáciou ISO 9001 a spĺňa a prekračuje normy EN aj ASTM.