Back to top

BIO-jazierko v Turecku s PondGard EPDM obstojí v skúške času aj po zemetrasení

Pre BIO-jazierko v Elazigskom kultúrnom parku, najväčšom parku v tureckej oblasti východnej Anatólie, samospráva mesta chcela trvalé hydroizolačné riešenie, ktoré by sa dalo ľahko nainštalovať a ktoré by bolo bezpečné pre vodnú flóru a faunu. Rybník, ktorý sa nachádza v strede parku, má rozlohu 17 000 m², čo je asi 10% z celkovej plochy parku.

Zákazník si vybral membránu PondGard EPDM od spoločnosti Firestone kvôli jej osvedčenej kvalite a ľahkej inštalácii, dostupnosti v rôznych veľkostiach panelov - ideálne pre veľké jazierko – a kvôli technickej podpore poskytovanej miestnym partnerom spoločnosti Firestone BioArt, ktorý inštaláciu vykonal.

Hlavnou výzvou pre tento projekt bolo, že v rybníku bolo veľké množstvo detailov. Niekoľko mostov, mól, fontán a vodopádov bolo treba opatrne zaizolovať. Inštalácia membrány a vykonanie všetkých vyššie spomenutých podrobností trvali asi 4 mesiace.

Kultúrny park Elazig navrhol renomovaný turecký architekt Günay Erdem spolu so záhradnými architektmi Serpil Öztekin Erdemom a Sunay Erdemom. Od otvorenia pre verejnosť v máji 2015 sa stalo centrom atrakcie mesta s vnútornými a vonkajšími plochami a veľkým biologickým jazierkom. Okolo rybníka sa nachádzajú rekreačné zariadenia, ako sú kaviarne a reštaurácie, ktoré obyvateľom mesta poskytujú radosť pre oči.

V januári 2020 otriaslo mestom Sivrice, asi 30 km južne od mesta Elazig, zemetrasenie o sile 6,8 stupňa. Napriek tomuto silnému zemetraseniu nedošlo k poškodeniu rybníka v kultúrnom parku. Pružnosť a flexibilita membrány PondGard EPDM spolu s vynikajúcou odolnosťou proti prepichnutiu umožňuje prispôsobiť sa pohybom podkladu a nerovnostiam podkladu, čo zaručuje dlhú životnosť.