Back to top

Firestone RubberGard EPDM, udržateľné a odolné riešenie zastrešenia prestížneho nákupného centra Yas Mall v Abú Zabí

Nákupné centrum Yas Mall, ktoré sa nachádza v srdci dynamického ostrova Yas, je dokonalým nákupným, stravovacím a zábavným zážitkom v Abú Zabí. Popisovaný ako „chýbajúci kúsok skladačky ostrova Yas" sa obrovský komplex s rozlohou 232 258 m² zameral na udržateľnosť vo všetkých fázach svojho stavebného procesu, ktorý prebiehal v rokoch 2011 až 2014.

Projekt získal generálny dodávateľ BESIX Group. Hoci sa pôvodne ako strešná fólia špecifikovalo PVC, nespĺňalo však miestne požiadavky ESTIDAMA, ktoré povoľovali použitie iba takých materiálov, ktoré sú bez obsahu chlóru. ESTIDAMA je metodika navrhovania budov pre udržateľnejšiu výstavbu a prevádzku budov a komunít, ktorú vyvinula a podporuje Rada pre mestské plánovanie v Abú Zabí (UPC).

Western International, miestny hlavný dodávateľ spoločnosti Firestone, odporučil použitie membrány RubberGard EPDM z dôvodu jej súladu s požiadavkami ESTIDAMA, jej dlhodobej životnosti - dokonca aj pri extrémnom UV žiarení a horúčavách v Abú Zabí - a jej schopnosti rýchlej inštalácie. Takéto požiadavky boli stanovené na stavbu nákupného centra Yas Mall. Celkovo bolo v tomto projekte použitých asi 100 000 m² 1,5 mm hrubej membrány RubberGard EPDM.

Kľúčovou výzvou bola krátka lehota siedmich mesiacov, ktorú stanovil zákazník, aby sa nákupné centrum Yas Mall mohlo otvoriť podľa plánu. Dodávateľ strešnej krytiny dokázal rýchlo a efektívne inštalovať veľké platne membrány RubberGard EPDM s použitím systému QuickSeam™ Tape na spoje a detaily a to vďaka školeniu, ktoré absolvoval v technickom školiacom stredisku spoločnosti Firestone v Bruseli (Belgicko) aj priamo na stavbe.

Bonusom bolo aj použitie obráteného záťažového systému, ktorý umožnil použitie veľkých platní EPDM (šírka 6,10 m a dĺžka 30,50 m), čo viedlo k rýchlejšej a efektívnejšej inštalácii. Vo fáze výstavby bolo potrebných menej spojov, čo tiež uľahčilo proces inštalácie.

Stavebný projekt takejto veľkosti bol podporený terénnymi službami spoločnosti Firestone. K dispozícii bol špecializovaný tím, ktorý rýchlo a efektívne riešil akékoľvek problémy pred, počas a po inštalácii.