Back to top

Membrána RubberGard EPDM a jej architektonická úloha v novej mediálnej knižnici vo Francúzsku

Mesto Courcelles-lés-Lens na severovýchode Francúzska zaznamenalo v posledných rokoch výrazný demografický rast. V snahe uspokojiť potreby svojich obyvateľov vyhlásila radnica v roku 2017 súťaž na premenu opustených bývalých obchodných priestorov na mediálnu knižnicu, ktorá by nahradila staré a malé priestory už existujúcej knižnice.

Pre tento projekt vďaka jedinečnému návrhu zastrešenia bola vybraná architektonická agentúra ZITA! DAMIEN GUIOT ARCHITECTES-URBANISTES so sídlom v Lille. Predstavili návrh strechy zloženej z modulov, ktoré pripomínajú mierku susedných domov a umožňujú zachovať veľké priestory bez vnútorných stĺpov.

Použitých bolo 12 veľkých modulov (každý s rozmermi 8 x 8m), pričom všetky sú identické a zároveň orientované rôznymi smermi. Každý z týchto modulov má na svojej najvyššej strane okná, ktoré zaplavujú mediálnu knižnicu svetlom a poskytujú výhľady na okolitú krajinu. „Chceli sme tento bývalý chrám konzumu premeniť na katedrálu svetelnej kultúry, ktorá sa bude využívať čo najlepšie,“ vysvetľuje architekt.

Moduly sú pokryté strešnou membránou Firestone RubberGard EPDM od spoločnosti Firestone, ktorá okrem svojej primárnej hydroizolačnej funkcie zohráva aj zásadnú architektonickú úlohu. Jej čierna farba odhaľuje estetiku šikmých striech, ktoré sa rozširujú a stávajú sa súčasťou fasády. V kontraste s červenou tehlou a sklom sa podieľa na architektonickom podpise budovy. „Táto inštalácia je veľmi atypická. Jediným riešením sme dokázali hydroizolovať strechu, ale aj fasádu. Umožnilo to majiteľovi budovy šetriť peniaze bez toho, aby bola ohrozená kvalita alebo životnosť,“ zdôrazňuje architekt DAMIEN GUIOT.

Dôkladná inštalácia

Inovatívny prístup tohto projektu bol jednou z jeho hlavných výziev. Architektonický ateliér, pokrývačská firma a spoločnosť Firestone úzko spolupracovali na overení všetkých technických a regulačných aspektov. Miestny dodávateľ strešných krytín, autorizovaný spoločnosťou Firestone, spoločnosť DUBOIS COUVERTURES vykonala precíznu a starostlivú inštaláciu, najmä po fasádach a na odkvapových žľaboch. Spoločnosť Firestone počas celého projektu poskytovala podporu pokrývačskej firme. K dispozícii bol aj špecializovaný technik, ktorý poskytoval rady a overoval inštaláciu priamo na mieste.

Na zastrešenie mediálnej knižnici sa celkovo použilo 2500m2 membrány RubberGard EPDM, ktorá bola inštalovaná plne lepeným systémom k podkladu pomocou kontaktného lepidla Firestone BA-2012. Bezplameňový spôsob inštalácie zabezpečil pohodlný, bezpečný a rýchly proces. Membrána použitá na projekte mala hrúbku 1,5mm a plošnú hmotnosť 1,85kg/m2, čo nezaťažovalo strešnú konštrukciu a ďalej uľahčovalo manipuláciu na mieste.

Dlhodobé riešenie s minimálnou údržbou

Membrána RubberGard EPDM vďaka svojej čiernej farbe obmedzuje stopy viditeľného znečistenia, ktoré by sa mohli časom objaviť pri daždi. Je to skutočný prínos pre tento projekt, pretože najvyššie body strechy mediálnej knižnice sú takmer 9m od zeme a nedajú sa príliš často čistiť. Zásahy do údržby sú preto obmedzené.

S priemernou životnosťou viac ako 50 rokov majú membrány RubberGard EPDM vynikajúcu odolnosť proti UV žiareniu a ozónu. Ich elasticita vyššia ako 300 % je zárukou flexibility, ktorá umožňuje membráne prispôsobiť sa prípadným pohybom budovy a teplotným výkyvom.