Back to top

Osvedčený výkon geomembrány GeoGard EPDM na akvakultúrnej spirulínovej farme

Spirulína, druh mikroriasy, ktorý rastie v sladkej aj slanej vode, je jedným z najobľúbenejších doplnkov výživy na svete nabitý výživovými hodnotami, ako sú vitamíny, bielkoviny a minerály.

ALGOSUD je francúzska spoločnosť zaoberajúca sa remeselnou výrobou spirulíny. V roku 2003 založili  akvakultúrnu farmu v meste Lunel na juhu Francúzska. Neskôr v rokoch 2011 až 2014 sa rozhodli svoju farmu rozšíriť a to pridaním 16 bazénov na produkciu spirulíny, ktoré boli hydroizolované pomocou 3 200 m² geomembrány GeoGard EPDM od spoločnosti Firestone.

Vzhľadom na to, že spirulína potrebuje na svoj rast a rozmnožovanie teplo, bazény so spirulínou sa nachádzajú v skleníkoch. Tým dokážu spirulínu priblížiť jej prírodným podmienkam a ochrániť pred vonkajšou kontamináciou (ťažké kovy v daždi, hmyz, vtáky atď.). Priemerná teplota vody v bazénoch so spirulínou je 25 ° C.

Vo februári 2017 sa po vyprázdnení bazénov z dôvodu údržby odobrali vzorky membrány GeoGard EPDM z dna bazéna, ktorý bol v kontakte so spirulínou. Cieľom bolo posúdenie a vyhodnotenie chemickej kompatibility medzi membránou a kultivačným prostredím. Výsledky analýzy, ktorú vykonala tretia strana, ukázali, že mechanické vlastnosti geomembrány GeoGard EPDM a jej chemické zloženie sa pri kontakte s kultivačným prostredím nezmenili ani po 6 rokoch od vystavenia. Tieto výsledky podporujú záujem o použitie geomembrány GeoGard EPDM na produkciu spirulíny.