Back to top

Ponorte sa do prírodného bazéna so systémom PondGard EPDM

V posledných rokoch popularita prírodných bazénov a jazierok narastá po celom svete. Predstavujú skvelú alternatívu k tradičným bazénom, avšak bez použitia chemikálií, pretože úprava vody prebieha prirodzene pomocou špecifických rastlín a mikroorganizmov prítomných vo filtračnej oblasti bazéna. Kúpanie v čistej vode bez chemikálií sa stáva veľmi príjemným a relaxačným zážitkom.

Prírodné bazény a jazierka sa navyše prirodzene začleňujú do krajiny a stávajú sa vodným prvkom, ktorý vyzerá skvele po celý rok.

Niekedy sa však ľudia zdržujú výberu prírodného bazéna alebo jazierka. Myslia si, že sú studené, oveľa nákladnejšie ako bežné alebo že si vyžadujú veľa údržby. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z týchto mylných predstáv.

Prírodné bazény si v skutočnosti vyžadujú menej údržby ako bežné bazény, pretože nie je potrebné pridávať žiadne chemikálie a voda sa kvôli čisteniu nemusí vypúšťať. Údržba prírodného bazéna alebo jazierka je v skutočnosti veľmi podobná záhradným prácam. Na udržanie čistoty vody po celý rok stačí pravidelné zastrihávanie rastlín vo filtračnej oblasti, odstraňovanie opadaného lístia a odrádzanie zvierat (napríklad kačíc) od vstupu do jazierka.

Ďalšou mylnou predstavou je, že prírodné bazény sú studené. Na tom však nie je nič pravda. Hoci prírodné kúpacie jazierka alebo bazény je možné vyhrievať, príjemnú teplotu možno dosiahnuť aj prirodzene. Na to je potrebné zvážiť niekoľko faktov: vždy je dobré umiestniť prírodný bazén alebo jazierko aspoň čiastočne na slnečné svetlo a použiť tmavú membránu, vďaka ktorej sa voda rýchlejšie zohreje. Počas letných dní môže teplota prírodného jazierka ľahko dosiahnuť veľmi príjemných 25 °C. Pridanie zastrešenia bazéna je skvelý spôsob, ako udržať vodu teplú aj v noci.

Čo sa týka  nákladov, aj keď počiatočná investícia môže byť o niečo vyššia ako v prípade bežného bazéna, prírodné bazény a jazierka majú minimálne prevádzkové náklady. Nie je potrebné neustále pridávať chemikálie, čo znamená veľké úspory pre majiteľa bazéna a veľký prínos pre životné prostredie.

PondGard EPDM od spoločnosti Firestone je odolná, silná a ľahko inštalovateľná hydroizolačná membrána pre prírodné bazény a jazierka. Má vynikajúcu odolnosť proti UV žiareniu, vysokým teplotám, oxidácii a mrazu, vďaka čomu si dokáže zachovať svoje mechanické vlastnosti. Membrána PondGard EPDM je tiež inertná a na rozdiel od iných membrán na báze plastov neuvoľňuje do životného prostredia plastifikátory ani antioxidanty, takže je bezpečná nielen pre plavcov, ale aj pre vodnú faunu a flóru.

PondGard EPDM je čierna membrána vyrobená zo syntetického kaučuku EPDM s vynikajúcimi UV stabilizátormi, ktoré jej poskytujú vynikajúcu odolnosť proti poveternostným vplyvom. Jej tmavá farba tiež pomáha rýchlejšiemu zahrievaniu vody a lepšiemu splynutiu jazierka s krajinou, čím posilňuje jeho prírodný aspekt.

Inštaláciu membrány PondGard EPDM vykonávajú autorizovaní inštalatéri spoločnosti Firestone, ktorí úzko spolupracujú s krajinnými dizajnérmi a môžu poradiť, aký systém úpravy vody a čerpania je najvhodnejší pre každý projekt.