Back to top

Továreň na výrobu kávy v Gruzínsku vďaka svojej zelenej streche dokonale zapadá do krajiny

Výstavba Meama továrne na výrobu kávy neďaleko Tbilisi (Gruzínsko) sa uskutočnila v rokoch 2016 až 2019. Nachádza sa na okraji diaľnice spájajúcej mesto s letiskom. Areál továrne sa skladá z výrobného závodu, kancelárii, ako aj z výstavnej miestnosti a priestorov určených na ochutnávku kávy.

Majiteľ budovy chcel pre svoju značku kávy miesto so špecifickou vizuálnou identitou. Jednou z hlavných požiadaviek bolo, aby lokalita nevyzerala ako typický továrenský objekt, ale aby sa plynulo začlenila do okolitej krajiny. 

Výsledok predstavený ateliérom Giorgi Khmaladze Architects je pôsobivý. Z diaľnice budova pôsobí ako ucelený betónový diel bez viditeľných otvorov. Fasáda má zakrivenú geometriu, ktorá počas dňa mení svoj vzhľad v závislosti od svetiel a tieňov spôsobených slnkom. Všetky otvory sú na zadnej strane, odkiaľ je výhľad na borovicový les. Veľká zelená strecha kopíruje tvary okolitej krajiny a tak plynulo do nej zapadá. Okrem iného, vďaka veľkému množstvu strešných okien do interiéru budovy prenikne dostatok prirodzeného svetla.

Zákazník si vybral strešný systém RubberGard EPDM od spoločnosti Firestone, pretože mu poskytol požadované riešenie pre zelenú strechu. K rozhodnutiu taktiež prispeli aj mimoriadna odolnosť strešnej membrány, jednoduchá a rýchla inštalácia, odborné znalosti pokrývačskej spoločnosti a podpora miestneho tímu Firestone. Na tento projekt bolo celkovo použitých približne 6500 m2 strešnej membrány RubberGard EPDM s hrúbkou 1,1mm.